Økonomi i kommunen her og nu

Økonomi i kommunen her og nu

11. december 2025 - kl. 8:16 - af

Havnen: For nylig blev det meldt ud på TV 2 Nord, at Frederikshavn Kommune skulle have en gæld på 1,7 milliarder kroner i Frederikshavn Havn. Det er dog ikke helt korrekt. Gælden ligger på cirka 1,56 milliarder kroner, og heldigvis bevæger indtægterne sig i den rigtige retning.

I 2023 havde havnen indtægter på omkring 76 millioner kroner, og i 2024 var indtjeningen steget til 97 mio. kr. Derudover var der engangsindtægter på knap 25 mio. kr. Med de nye aftaler der er forhandlet på plads i 2025 forventes der en varig indtjening allerede i 2026 på 122 millioner kr. Derudover forventes der yderligere indtægter i 2026 og frem, blandt andet i forbindelse med byggeriet af nye flådeskib.

Der vil derudover fortsat være andre aftaler der skal genforhandles i de kommende år, så der kan skabes balance på havnens økonomi, hurtigst muligt.

De økonomiske udfordringer på havnen startede ved overtagelsen af havnen på 62,5 mio. kr. årligt. De er nedbragt med en klar driftsoptimering på havnens almindelige drift med 10 mio. kr. årligt. Dertil er der allerede indgået aftaler for næsten 25 mio. kr. og det betyder altandet lige, at den økonomiske udfordring allerede er nedbragt med ca. 35 mio. kr. og gælden derved vil blive nedbragt med ca. 25-30 mio. kr. årligt. 

Det betyder, at der hurtigere kan skabes balance i havnens økonomi så det ikke først vil være i 2030, hvor gælden og indtægterne kommer i balance, men at det år, hvor udligningen sker, er rykket en del år frem og derved meget tættere på.

Der vil dog komme nogle ekstra udgifter på ca. 10 millioner årligt på havneområdet. Det skyldes blandt andet behovet for dels at uddybe havnen og håndtere bølgeuro, dels at forberede byggemodning af nyt flådeværft mv. Lige nu afventer vi svar fra staten om de vælger at leje eller købe området, hvor vores nye flådeværft skal være. Dette vil naturligvis få betydning for de samlede indtægter / udgifter på havnen.

Den sidste ting som umiddelbart har indflydelse på, hvornår havnen eventuelt kan overgå til andre og derved fra kommunens hænder, afhænger af resultatet af den voldgiftssag vedr. olieterminalen, som vi forventer bliver afgjort i 2026.

Familieområdet:

De 30 millioner kroner, som blev nævnt i medierne blot to dage før valget, skabte en del opmærksomhed. Det førte til, at både SF og Socialdemokratiet blev gjort ansvarlige, og det har måske også i sidste ende været med til at påvirke hvor man som vælger satte sit kryds?

De ekstra 30 millioner kroner der er brugt på familieområdet, er ikke enkelt partiers ansvar- det er et fælleskommunalt ansvar. Der var ikke partier der vidste noget omkring dette før andre og der var ikke blevet hejst røde flag omkring økonomien.

Især i de to nævnte partier har det vagt en del undring med forløbet af de manglende 30 millioner. Under budgetforhandlingerne, hvor alle partier deltog, var der enighed om, at budgetrelaterede emner først skulle offentliggøres, når de var blevet behandlet i udvalget. Desværre blev denne aftale brudt to dage før valget, da nogen valgte at gå til medierne med en klar politisk dagsorden. Det skabte en heftig debat om hvem der stod med ansvaret, og det har uden tvivl haft konsekvenser for de to partier ved valget. Det ændrer dog ikke ved at det stadig er et fælleskommunalt ansvar og derfor er det de budgetansvarlige (alle partier er med i budgettet) der sammen har skulle finde en løsning.

Vi må indrømme, at det undrer os, at der så efterfølgende i den samlede budgetkreds, synes at være enighed om, at der ikke er tale om en politisk sag, men snarere at der er et administrativt problem.

Det virker ærligt talt mærkeligt.

Det efterlader derfor indtryk af at der har været en tydelig og meget politisk agenda, når man har rettet henvendelse til TV 2 Nord to dage før valget.

Da budgetkredsen- alle partierne- mødtes, blev det besluttet at igangsætte en undersøgelse for at finde ud af, hvorfor der kort tid efter budgetaftalen pludselig manglede 30 millioner kroner på familieområdet.

Vi håber, at denne undersøgelse kan give os et klart og faktabaseret grundlag at træffe beslutninger ud fra – i stedet for det billede, der blev tegnet i medierne, og som især ramte SF og Socialdemokratiet.

Karsten Thomsen, Ole Rørbæk og Gitte Kiilerich

1 kommentarer til “Økonomi i kommunen her og nu” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

1 kommentarer til “Økonomi i kommunen her og nu”

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Økonomi i kommunen her og nu' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger