Foto fra sidste Ärs erhvervsdag.
Lokale virksomheder inviteres til Karrieredag pÄ Frederikshavn Handelsskole
14. december 2025 - kl. 8:04 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Torsdag den 22. januar har det lokale erhvervsliv mulighed for at mĂžde 160 HHX og EUX-elever, som bliver studenter fra Frederikshavn Handelsskole til sommer. Â
PÄ Karrieredagen (tidligere Erhvervsdagen) fÄr virksomheder mulighed for at deltage med en stand og prÊsentere sig for elever fra bÄde handelsgymnasiet HHX og EUX Business, som kombinerer en erhvervsuddannelse inden for detail, handel og kontor med en gymnasial eksamen. Eleverne bliver studenter til sommer og mange er interesserede i en fremtid lÊre- eller traineeplads.
Det er en oplagt chance for erhvervslivet til at inspirere de unge til en lokale karrierevej â og mĂ„ske endda fĂ„ Ăžje pĂ„ en fremtidig elev, praktikant eller medarbejder.
- Vi har rigtig gode erfaringer med dagen. Den giver vores elever konkret indsigt i forskellige brancher og Äbner deres Þjne for karrieremuligheder, de mÄske ikke havde overvejet. Vi har endda flere succeshistorier om lÊrepladser, der er opstÄet pÄ baggrund af netop denne dag, fortÊller Brian Andersson, direktÞr pÄ Frederikshavn Handelsskole.
Omkring 160 elever deltager i Karrieredagen, hvor de bÄde hÞrer oplÊg fra lokale virksomheder og mÞder dem pÄ jobmessen. Her kan virksomhederne fortÊlle om deres hverdag, deres branche og de job- og uddannelsesmuligheder, de tilbyder.
- Vi har et stĂŠrkt samarbejde med det lokale erhvervsliv â bĂ„de i undervisningen og til arrangementer som dette. Vi oplever stor interesse og opbakning, og vi hĂ„ber at se endnu flere virksomheder i Ă„r, siger Brian Andersson.
Sidste Är deltog 33 virksomheder. Er man interesseret i at deltage, kan man kontakte Katrine Skaarup Jelswig pÄ ksan@fhavnhs.dk

















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Lokale virksomheder inviteres til Karrieredag pÄ Frederikshavn Handelsskole' til en bekendt