1100 stk. bjergfyr toppe plantet pÄ stranden

1100 stk. bjergfyr toppe plantet pÄ stranden

25. december 2018 - kl. 12:38 - af

I forbindelse med den store kystsikring i Gl. Skagen er der nu blevet sandfodret med ca. 30.000 m3 sand pÄ kyststrÊkningen HÞjen Klit, startende vest for Traneklit, ned til Fellen. For at holde pÄ sandet, lade det bygge sig op, er der nu plantet ca. 1100 stk. bjergfyr toppe i lange rÊkker pÄ tvÊrs langs strÊkningen. Bjergfyr er den bedste at bruge, da veddet har lang holdbarhed.

Det er fÞrste etape. Senere skal der lÊgges granris op langs skrÊnter og yderligere plantes hjÊlme, for at holde pÄ sandet og hindre kraftig sandfygning
indover Gl. Skagen, nÄr det stormer. De vÊrst ramte husejere, fÄr kÞrt 2 containere fyldt med sand vÊk, hvert Är, som det stÄr til nu.

Opgaven bliver fremover at fĂ„ guidet gĂ„ende besĂžgende fra Hans Ruth’s vej, ca. 100 m fra bebyggelse, ned langs HĂžjen klit, fĂžr klitten forceres til kysten, samt omvendt nĂ„r man kommer fra kysten og gĂ„r op til Gl. Skagen. Det er vigtigt at dette stykke for ro, sĂ„ det kan gro til.

Michael Finn JĂžrgensen fra firmaet “TrĂŠ & Skov”, opfordrer alle til at tage derud i juledagene, sĂ„ man kan fĂ„ syn for sagen. Det er temmelig meget sand der er fyldt pĂ„!.

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af '1100 stk. bjergfyr toppe plantet pÄ stranden' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger