Tekstil og billedkunst i Galleri Mile

Tekstil og billedkunst i Galleri Mile

15. august 2021 - kl. 6:48 - af

Kunstner og indehaver af thydesign, Mona Thy, udstiller i Galleri Mile, Jens Klarupsvej 8.  Udstillingen kan ses fra tirsdag d. 17 august til og med søndag d. 22. august.

Mona Thy er uddannet fra Designskolen i Kolding i 85 som tekstilformgiver og har en lang række af udstillinger bag sig i gallerier og kunstforeninger. Det er tredje gang Vejle kunstneren tager turen til Skagen for at præsentere sine værker i Galleri Mile.

Mona Thy udstiller små collage billeder i serien Litterære aftryk, hvor hun arbejder med tryk og decoupage på gamle bogomslag. På tekstilsiden vises håndtrykte vægtæpper og unika puder i hør trykt med gamle indiske trykklodser og skabelon. Desuden kan der ses et udvalg af læderarmbånd med decoupage samt hendes populære dekorationsvifter.

Se mere på www.thydesign.dk

1 kommentarer til “Tekstil og billedkunst i Galleri Mile” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

1 kommentarer til “Tekstil og billedkunst i Galleri Mile”

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Tekstil og billedkunst i Galleri Mile' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger