Strandbykutter sejlet ind i molen
2. december 2024 - kl. 19:03 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Strandbykutteren FN 267 “Emilie” er her sidst pĂ„ eftermiddagen sejlet ind i stensĂŠtningen, pĂ„ ydersiden af den yderste mole, ved havneindsejlingen.
Efter hvad SkagensAvis erfare er der ikke sket nogen personskade, og hvor meget skade skibet har taget ved vi ikke lige nu.
Klokken 18.45 hvor billedet herover er taget. lĂ„ redningsbĂ„den FRB 08 og “Astrid Marie” ved skibet.
Klokken 19.00 kan man, pÄ Vesselfinder, se at Emilie og de to andre skibe er sejlet ind i Skagen Havn.
SÄledes har Skagen Redningsstation skrevet pÄ deres Facebook Side:
Mandag eftermiddag 17.30 blev vi bedt om assistance, da en kutter havde pÄ sejlet molen ved Skagen havn. Vi afgik hurtigt med FRB08 men vi kunne hurtigt se at vi ikke kunne trÊkke ham fri, da han sad hÄrdt pÄ stenene. Vi blev dog enige med skipperen ombord at vi ville lÊgge standby hvis der skulle ske noget uventet. Ud over os, lÄ der en slÊbebÄd og en stÞrre trawler klar til at gÞre et forsÞg pÄ at trÊkke den fri. Efter lidt tid gled kutteren selv af stenene og vi fulgte ham ind til kaj,
Tilbage pÄ stationen blev alt gjort klar til nÊste opgave.






.gif)










Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Strandbykutter sejlet ind i molen' til en bekendt