Benny Holst Trio i Galleri Gajhede 8. august

Benny Holst Trio i Galleri Gajhede 8. august

3. august 2010 - kl. 8:21 - af

Benny Holst Trio gĂŠster sĂžndag den 8. august 2010 igen Galleri Gajhede, hvor der endnu engang er lagt op til en intim og nĂŠrvĂŠrende oplevelse med storyteller, entertainer og gadedreng Benny Holst. Til at fuldende den musikalske oplevelse har Holst med sig Martin Andersen pĂ„ violin og Jacob Rathje pĂ„ guitar, mandolin mm. Det var i dette selskab – suppleret Thor Backhausen (harmonika), Povl Dissing (vokal), Jeppe Juul (hammond) og Wonderbrass (horn) at Holst i september 2004 udgav det anmelderroste album Himlen mĂ„ vente. Albummet blev flot modtaget og i marts 2005 hĂŠdres albummet med to priser ved DMA Folk 2005: Årets danske album og Årets danske visealbum.

Sepiadage fra 2008 blev udgivet i anledning af Bennys 40 Ärs jubilÊum som professionel musiker og
indeholder 9 genindspilninger samt tre nye sange: ‘Sepiadage’, ‘Den sidste vals’ og ‘StĂžvet har lagt sig’. Sepiadage blev produceret af Jacob Rathje og Benny Holst og Sepiadage blev tildelt prisen Årets danske sangskriver ved DMA Folk i 2009.

Benny Holst voksede op hos mormoren Julie Petersen, som havde et rigt repertoire af gamle sange, fra middelalderballader, skillingsviser, revyviser til de sĂžrgelige som, krybskyttevisen og i en sal pĂ„ hospitalet. Sange som blev en del af Holsts fundament. Mormoren var hjemmesyerske, og brugte sangene nĂ„r hun syede. Han sad som lille pĂ„ sofaen ved siden af symaskinen, og hun var, som han senere udtrykte det “min jukeboks”.

Solidt funderet i en folkelig sangtradition blev Benny Holst sĂ„ledes en af venstreflĂžjens mest kendte stemmer i 1970’erne, men skabte sig samtidig en profil som en sangskriver, der kunne fortĂŠlle en historie indigneret og medfĂžlende. De forskellige politiske oprĂ„b op gennem 1970erne var engagerede, men ogsĂ„ for tidstypiske. I kontrast hertil er Bennys 1974-album ikke til at komme udenom, nĂ„r den danske singer-songwriter kongerĂŠkke skal opstilles.

Denne aften vil man derfor blive guidet gennem et omfattende, nĂŠrvĂŠrende og i den grad vedkommende univers af sange fra en stor karriere levret med indlevelse og intimitet..

Husk ogsÄ Rasmus NÞhr fredag den 20. august klokken 20.30.

Billetter: Mikael Gajhede, mikaelgajhede@gmail.com eller 24 45 15 10.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Benny Holst Trio i Galleri Gajhede 8. august' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger