Medlemmer til bestyrelser i Skagen udpeget

Som Byrådets medlem til Cruise Skagen Denmark valgtes Bjarne Kvist (A). Han ses her sammen med Borgmester Birgit Hansen og Havnedirektør Willy B. Hansen ombord på krydstogtskibet "Independence of the seas ".

Medlemmer til bestyrelser i Skagen udpeget

3. februar 2018 - kl. 8:08 - af

Byrådet skulle på dets seneste møde tage stilling til besættelse af en lang række poster i bestyrelser og udvalg rundt om i kommunen.

For Skagens vedkommende kan bl.a. nævnes Den erhvervsdrivende Fond Skagen Uddannelsescenter, hvor bestyrelsen består af 5-7 medlemmer, heraf 1 medlem udpeget af Frederikshavn Byråd. Bjarke Dyhr Lynnerup (A) blev udpeget. Fondens formål er bl.a., at koordinere alle bestræbelser for etablering af uddannelsesmuligheder og kompetenceudvikling efter folkeskolen, at udmønte disse bestræbelser i etableringen af undervisningstilbud indenfor flest mulige relevante uddannelser samt formidle kursusaktivitet og understøtte medarbejder- og organisationsudvikling i virksomheder og organisationer.

Erhvervsrådet består rådet af i alt 13 repræsentanter, heraf udpeger Frederikshavn kommune 2 repræsentanter. Den ene repræsentant er borgmesteren, som er født medlem, mens den anden repræsentant udpeges blandt de byrådspartier, som ikke har borgmesterposten. Her valgtes Anders Broholm (V). Erhvervsrådets formål er gennem samarbejde mellem Skagen Erhvervsforening, Frederikshavn Erhvervsforening, Sæby Erhvervsforening og Frederikshavn Kommune at fremme en sund erhvervsudvikling og udøve erhvervsservice i kommunen.

Fonden Fiskens Hus Danmark består bestyrelsen af 4-7 personer – heraf udpeger Frederikshavn Byråd 1 medlem. Man valgte Ejnar Guldager Nielsen (A). Fondens overordnede formål er at skabe et forum, der blandt relevante partnere inden for madkultur og fiskebranchen kan udvikle kommercielle aktiviteter med henblik på produktion, udvikling og formidling af fiskeprodukter af høj kvalitet.

Boligselskab, kollegium og byfond

Valg af 2 medlemmer samt 2 stedfortrædere til Skagen Ældreboligselskab resulterede i valg af Lars Christian Thorvil (A) og Peter E. Nielsen (C) med Oscar Schmidt (A) og Thomas S. Jensen (C) som stedfortrædere. Selskabet har til formål at opføre, udleje, administrere, vedligeholde og modernisere støttet boligbyggeri i overensstemmelse med reglerne i lov om almene boliger.

Valg af 2 medlemmer samt 2 stedfortrædere til Skagen Kollegium betød valg af Lars Christian Thorvil (A) og Niels Normann (C) med Oscar Schmidt (A) og Anette Schou (C) som stedfortrædere. Boligorganisationen har bl.a. til formål at opføre, udleje, administrere, vedligeholde og modernisere støttet boligbyggeri i overensstemmelse med reglerne i lov om almene boliger mv.

Af vedtægterne for Foreningen Skagen Byfond fremgår det, at bestyrelsen består af 5 medlemmer – heraf udpeger Frederikshavn Byråd 1 medlem. Valget pegede på Bjarke Dyhr Lynnerup (A). Foreningens formål er bl.a. at yde støtte, evt. som lån eller som tilskud, til bevaring (restaurering) eller sikring af arkitektonisk værdifulde ældre huse og miljøer, at udbrede kendskab til og øge interessen for æstetiske og kulturhistoriske værdier ved sikring af værdifulde miljøer og bygninger, yde støtte til ændring eller fjernelse af skæmmende bygningsdetaljer på ejendomme og præmiere velrestaurerede ejendomme i by og på land, tilbygninger, facadeændringer, interiører, nybygninger, bygningsdetaljer og lign.

Diget, Klitgården og Folkeuniversitetet

Bjarne Kvist (A) valgtes som Byrådets repræsentant i Digets Fond, som består af 7 medlemmer. Fondens formål er bl.a. at yde støtte til forebyggelse på det sundhedsmæssige område. Til opfyldelse af dette formål skal bestyrelsen yde enhver mulig indsats for, at Fondens ejendom opretholder og bevarer den nuværende anseelse som en samlet landejendom, hvis arealer bedst muligt udnyttes i overensstemmelse med fondens formål, samt eje den på Råbjerg Sogn anlagte golfbane.

Til Klitgården Fonden udpegedes museumsdirektør Lisette Wind Ebbesen med Bjarne Kvist (A) som stedfortræder. Fondens formål er bl.a. at eje og drive et refugium for videnskabsmænd og kunstnere fra Ejendommen Klitgården, herunder at give beboerne lejlighed til at stifte bekendtskab med Skagens natur, historie og kultur, og til at gøre studier og høste erfaring som videnskabsmænd og kunstnere.

Til den erhvervsdrivende fond Skagen Helse valgtes Ejnar Guldager Nielsen (A). Fondens overordnede formål er at skabe et forum, der blandt relevante partnere inden for helse kan udvikle kommercielle aktiviteter med henblik på at styrke dette område i postområde 9990 og 9982 som det primære område.

Folkeuniversitetet i Skagen fik som Byrådets repræsentant i bestyrelsen Irene Hjortshøj (A). Her arbejdes for bl.a. at gennemføre folkelig universitetsundervisning og lignende almendannende oplysningsvirksomhed ved gennem forelæsninger, kurser, studiekredse og lignende at bringe oplysning om den moderne forsknings arbejde og resultater samt danne bindeled mellem videnskab, kunst og samfund.

3 byrådsmedlemmer valgtes til Skagens Museums 9 personer store bestyrelse. Det blev Bjarne Kvist (A), Kurt Kirkedal Jensen (A) og Peter Sørensen (V). Det er bl.a. museets opgave at forske i og formidle skagensmalernes kunst og herigennem perspektivere eller aktualisere denne kunst både for museets besøgende og for andre interesserede.

Fritidscenter, festival, cruise og Jens Otto Krag

Fonden Skagen Kultur- og Fritidscenter fik valgt Bjarne Kvist (A) til bestyrelsen. Irene Hjortshøj (A) valgtes til Skagen Festival. Foreningens formål er at udbrede forståelse for og kendskab til national såvel som international folkemusik, bl.a. ved afholdelse af en årlig festival. Til festivalens fond valgtes Bjarne Kvist (A).

Fonden for Skagen Tennis- og Badmintonhaller fik fra Byrådet valgt Bjarke Dyhr Lynnerup (A), og til den selvejende institution Skagen Stadion Peder Key Kristiansen (A).

Til Fonden Skagen Ridehus valgtes Bente Lund (A) og til Den selvejende institution Ålbæk Idrætscenter valgtes Bjarke Dyhr Lynnerup (A). Valg af 1 medlem til Den selvejende institution Jens Otto Krags Hus i Skiveren resulterede i Helle Pedersen (A). Institutionens formål er at bevare ejendommen som et minde om afdøde statsminister Jens Otto Krag og stille ejendommen til rådighed for personer engageret i kulturelle aktiviteter. Bestyrelsen består af 10 personer.

Som Byrådets medlem til Cruise Skagen Denmark valgtes Bjarne Kvist (A). Foreningens formål er at samle virksomheder og organisationer i et samarbejde omkring produktudvikling og markedsføring af Skagen som destination for krydstogtturisme. Bestyrelsen har i alt 7 medlemmer.

Tekst af Per Rye

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Medlemmer til bestyrelser i Skagen udpeget' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER