Foreningen Skagen Helse nedlægges 4. maj РOPDATERET

Foreningen Skagen Helse nedlægges 4. maj РOPDATERET

21. april 2009 - kl. 10:36 - af

Skagen helse generalforsamling d.14. april 2009 ‚Äď Formandsberetning. Foreningen Skagen Helse har nu eksisteret i ca. to et halvt √•r. Det f√łrste √•r var pr√¶get af en indadvendthed i foreningen, hvor opgaven mest bestod i at finde ud af hvad vi stod for.

Mens det f√łrste √•r var pr√¶get af indadvendthed kan man roligt sige at det forl√łbne √•r har v√¶ret pr√¶get af udadvendthed og handling.
Forenings√•ret startede med afholdelse af konferencen ‚ÄĚat holde balancen mellem arbejdsliv og familieliv‚ÄĚ, hvor vi igen havde et inspirerende indl√¶g af Rune S√łrensen. Desuden stod skuespiller Flemming Jensen for det humoristiske indslag i programmet. En sp√¶ndende og underholdende dag, hvor flere lokale firmaer var repr√¶senteret.

Takket v√¶re Susannes indsats deltog vi ogs√• i arrangementet: ‚ÄĚkokke mod Cancer‚ÄĚ, der blev afholdt p√• Hyttefadet.

Lars har fortl√łbende samarbejdet med APEX om Sundhedsturismen i Skagen ‚Äď dette har forel√łbig udmundet sig i en flot afhandling om Skagen som Stressfrizone ‚Äď et meget inspirerende opl√¶g der kan bruges til videreudvikling i Skagen Helse.

For at l√łfte foreningens samarbejde med Frederikshavn kommunen, skrev vi et brev til borgmester Erik S√łrensen og s√łgte om midler til nye tiltag, samt et bedre samarbejde. Dette medf√łrte en invitation til Frederikshavn kommunes erhvervsudvalg.

Vi fik dermed startet et samarbejde med erhvervsdirekt√łr J√łrgen Jensen og Liselotte Stisager, som begge er behj√¶lpelige med at skaffe videre kontakter i det offentlige, hvilket ogs√• kan hj√¶lpe os i kommende projekter.

Det var foreningens √łnske at lave et stort sommerarrangement med Peter Geisling og J√łrgen Duus, men Peter G. kunne desv√¶rre ikke afse tiden til det.

Herefter fors√łgte vi at f√• Joan √ėrting til Skagen og holde foredrag, det kunne desv√¶rre heller ikke lade sig g√łre p.g.a. prisen.

Sommerens arrangement blev derimod noget helt andet. Vi modtog en invitation fra foreningen Skagen 365 og turistforeningen om, at lave et projekt med gratis motion for Skagboer og turister i sommerferien.

Projektet skulle forl√łbe i en fors√łgsperiode p√• 5 uger. Vi fik i l√łbet af en uge strikket et flot program sammen og det blev markedsf√łrt gennem turistforeningen og Skagen onsdag i samme uge. Projektet blev en succes, der medf√łrte meget medieomtale og vi kom ogs√• i Tv Nord. En god markedsf√łring for Skagen Helse.
For at f√łlge op p√• arrangementet s√łgte vi danske initiativpuljer om midler til at videref√łreprojektet igen i √•r, men fik desv√¶rre afslag.

Det n√¶ste arrangement, hvor vi igen viste flaget var til det lokale Skagenl√łb, her stod vi og delte frugt ud til alle l√łbere. Frugten blev sponsoreret af firmaet Hesselholt.

Alle medlemmer i foreningen var inviteret til at l√łbe med.. men det var kun Lars og J√¶sper der tog udfordringen op, det var til geng√¶ld ogs√• flot l√łbet af begge ‚Äď igen en god pr. for foreningen.
I l√łbet af efter√•ret talte vi en del med Skov og Naturstyrelsen, deres m√•l med at kombinere naturen til sunde form√•l gik helt i sp√¶nd med vores ideer om at lave en motionssti, s√• kraftigt opfordret lavede vi en projektbeskrivelse om en motionssti i og omkring Skagen.

I februar lavede vi i samarbejde med fonden en konference med en handlingsorienteret strategi i forhold til allerede igangsatte projekter, samt iværksættelse af nye projekter.

Vores seneste arrangement: Grenenl√łbet der blev afholdt d. 5. april var ogs√• en succes med knap 100 deltagere. Her havde vi et godt samarbejde med Jakobs cafe, Skagen OK og Nordjydske Stifttidende.
Fonden har fået bevilliget midler til projektbeskrivelser, analyse og videreudvikling af Skagen Helse, det ser vi også i foreningen som et stort og positivt fremskridt for Skagen Helse.

Det betyder også at mange af arbejdsopgaverne i fremtiden vil ligge i Fondens regi og at arbejdsgrupperne nu skal styres derfra. Når vi tager dette i betragtning, samt det at det er svært, at rekutere nye bestyrelsesmedlemmer til foreningen, er vi blevet enige om forslaget om, at nedlægge foreningen til fordel for en arbejdsgruppe under fonden.

Alt i alt er vi i bestyrelsen stolte over det arbejde vi har lagt i foreningen og som har bidraget til den store positive opm√¶rksomhed der i dag er om Skagen Helse. Vi h√•ber Fonden i fremtiden kan l√łfte opgaven, s√• Skagen Helse fors√¶tter den positive opadg√•ende udvikling.

Formand for Skagen Helse, Gertie Sandfeld

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Foreningen Skagen Helse nedlægges 4. maj - OPDATERET' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER