
Sommerkirkens børnefestival på tirsdag fra kl. 9.00 – 15.00
26. juni 2010 - kl. 0:26 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Kirkens græsplæne bliver denne dag i sommerferiens første uge omdannet til en legeplads for børn i alle aldre. To festlige hoppeborge bliver opstillet, så store og små kan bruge kræfter her. Nogle græstørv bliver gravet op, og der bliver lavet bål. Over bålet poppes popcorn og der bages snobrød i lange baner. I et stort telt kan der fremstilles forskellige ting for de fingernemme – kort og meget andet.
Sang og musik, trylleri og gøgl er også på programmet. Hans Jørn Østerby fra Skjern kommer på besøg.
Inde i kirken bliver der fortalt bibelhistorie og sunget sange om Gud og imens det foregår, er aktiviteterne udenfor lukket ned.
For de voksne, som kommer forbi – med eller uden børn eller børnebørn – er der mulighed for at sidde og få en kop kaffe. I teltet er der nemlig både kaffe og saft og hjemmebagt kage – så længe det rækker.
Det hele er gratis, men alt hvad der bliver lagt i ”Tak for kaffe”-æsken går til kirkens missionsprojekt.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Sommerkirkens børnefestival på tirsdag fra kl. 9.00 – 15.00' til en bekendt