
Vil du være Lars Kruse-Spejder i efterårsferien?
13. oktober 2010 - kl. 14:35 - af UGj
Lars Kruse Skagen Gruppe, de blå spejdere, vil gerne invitere dig og dine kammerater til at prøve at være spejder i efterårsferien.
Hvis du gerne vil se, hvordan det er at være spejder, så er chancen der nu. Vi kan tilbyde dig en dag fyldt med sjove anderledes, udfordrende og spændende aktiviteter, så du kan se nogle af de ting, vil laver, når vi går til spejder.
Arrangementet starter i spejderhytten på Dr. Alexandrinesvej 1, torsdag og fredag den 21. og 22. oktober 2010 kl. 08.00 (men du er også velkommen til at komme senere på dagen, hvis det kniber med at komme op). Der vil være en masse spejdere og ledere klar til at give dig en god spejderoplevelse.
Du kan blandt andet prøve at lave dit eget minibål, spille spejdercurling, bygge små både, deltage i et lille stjerneløb, prøve vores ruchebane, spejderbowling på glidebane, bage snobrød og andre lækkerier over bål, prøve udfordringer i små opgaver i vores arbejdende værksteder og meget mere.
Altså: Dr. Alexandrinesvej 1
Torsdag den 21. oktober 2010 kl. 08.00-17.00
Fredag den 22. oktober 2010 kl. 08.00-16.00
Der vil blive serveret frokost til alle deltagere.
Det er en god ide at være påklædt efter vejret – og måske have lidt skiftetøj med, hvis du skulle blive våd.
Du må også gerne tage dine forældre med – ellers kan de blot aflevere dig hos os og så hente dig, når vi er færdige.
Tilmelding nødvendig. Der kan hentes billetter til arrangementet hos spejderne onsdag den 13. og torsdag den 14. oktober begge dage i tidsrummet 16.30 18.00
Vi glæder os til at se dig!
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Vil du være Lars Kruse-Spejder i efterårsferien?' til en bekendt