Svindel og humbug!

Svindel og humbug!

17. december 2019 - kl. 8:08 - af

Det er Ă„benbart en del af jobbet for nogle fĂ„ i det offentlige – at svindle, snyde og bedrage. Staten gĂžr det. Regionerne gĂžr det. Kommunerne gĂžr det. Politikere gĂžr det. EmbedsmĂŠnd gĂžr det. 

Med en let omskrivelse af Winston Churchills ord ”sĂ„ har sĂ„ fĂ„ Ăždelagt sĂ„ meget, for sĂ„ mange” – resultatet er mistro til og foragt for den offentlige sektor i alle led.  

I staten har vi (Skat ikke medregnet) Britta Nielsen som pt. nr. 1 i bedrag. Vi har Forsvaret i HjĂžrring, ganske vist i smĂ„tings afdelingen – men alligevel. I Folketinget DF der svindler med EU midler. 

Regionerne har ogsÄ sine skeletter i klÊdeskabet. RedningskÞrsel i SÞnderjylland. Store belÞb pÄ bosteder pÄ Fyn der gik til privat boligbyggeri for blot at nÊvne nogle fÄ.  

Kommunerne stĂ„r ikke tilbage – i vores egen kommune, Frederikshavn har der vĂŠret flere skandaler. 

Den seneste er Mette Hardam, der som formand for venstre, formand for PMU og venstres borgmesterkandidat til nÊste valg i 6 Är (ref. Nordjyske artikel side 10 af 5. december) ulovligt har udlejet spejderhytter i LyngsÄ til private fester, bryllupper mm. Og ogsÄ givet tilladelse til ukontrolleret hÞj musik, der fik sommerhusgrundejerne til at protestere, hvorfor samme Mette Hardam i samme PMU mÄtte annullere dispensationerne. 

Mette Hardams undskyldning for lovbruddene er, at den omtalte lov er fra 1972 – fra fĂžrt hun blev fĂždt! Der findes begrundede undskyldninger, og sĂ„ findes der dĂ„rlige undskyldninger – som denne her. 

MÄske skulle Mette Hardam overveje at indkalde en suppleant til sin taburet i byrÄdet. Og mÄske skulle Venstres bestyrelse i kommunen overveje at finde en ny borgmesterkandidat. Det afhÊnger helt af deres (partiet og Mette Hardams) etiske kodeks.

Mogens Bandholm

16 kommentarer til “Svindel og humbug!” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

16 kommentarer til “Svindel og humbug!”

  • Eckhard Patzlaff

    En del af ovenstÄende kommentarer har en ubehagelig tone, desvÊrre ofte fra en hr. John Larsen og nogle andre, selvom man er uenig og ligefrem derfor, bÞr opfÞre sig ordentligt, anstÊndig og ikke beskylde medborgere for noget, man ikke kan bevise.
    God Jul.
    M.v.h. Eckhard Patzlaff

  • Mogens Bandholm det kunne ellers godt ligne en tanke, nĂ„r du starter dit indlĂŠg med svindel, snyderi og bedrageri inden for det offentlige og endda eksemplificerer og underbygger det med sager, hvori der endnu ikke er faldet dom (HjĂžrring). Og selvom du jo nok fĂ„r ret, bor vi i et samfund, hvori man er uskyldig indtil domsfĂŠldelse. Jeg er klar over, at du har gjort skrevet i andet indlĂŠg, at du ikke Ăžnsker at mistĂŠnkeliggĂžre Mette Hardam, men sammenkĂŠdningen i fĂžrste del med udlejningen efterfĂžlgende kan sagtens misforstĂ„es, mĂ„ske grundet i hendes og Venstres holdning til musik i Skagen pĂ„ nuvĂŠrende prĂŠmisser. Bare en tanke, men det er jo nok kun mig, men jeg ser ellers ingen mening med indlĂŠgget.

  • Mogens Bandholm

    Til Per Faurholt & Chresten Sloth Christensen – Jeg vil bede jer gen-lĂŠse mit indlĂŠg og isĂŠr mit svar til Louise JĂŠger. Jeg mistĂŠnkeliggĂžr ikke Mette Hardam pĂ„ nogen mĂ„de. Jeg gĂžr opmĂŠrksom pĂ„ den ulovlige udlejning i LyngsĂ„, som har stĂ„et pĂ„ i Ă„revis. Og som bestyrelsen og/eller Mette Hardam burde have haft kendskab til – undskyldningen med at det var en gammel lov, som man ikke kendte er, som CSC skriver – under lavmĂ„let. Mit argument er, at udlejningen var og er ulovlig – hvis spejder organisationerne mister indtĂŠgter, mĂ„ de arbejde for at fĂ„ loven ĂŠndret – ikke bryde den! Lov er lov, og lov skal holdes – det gĂŠlder os alle, ogsĂ„ offentlige personer inkl. politikere, de er isĂŠr sĂ„rbare; vi ser daglig den ene skandale after den anden i den offentlige sektor, der ikke just hjĂŠlper pĂ„ tilliden.

  • Chresten Sloth christensen

    Bravo Per Faurholt: hvordan kunne du vide, hvad jeg tĂŠnkte?mheg er 100 procent enig med dig.

    I begyndelsen af 70’ene var jeg lĂŠrer i TĂ„rs, og vi benyttede til stor glĂŠde for bĂžrnene den omtalte spejderhytte.

    Senere har jeg jo her i Skagen haft et job, der bl.a gik ud pÄ at samarbejde med spejderne, og derfor ved jeg, hvad ekstraindtÊgter betyder for den indsats frivillige voksne gÞr for de bÞrn, der vil vÊre spejdere.

    Bandholm aktion kan betyde, at spejderne landet over mister indtÊgter med den konsekvens, at spejderne enten mÄ dreje nÞglerne eller trÊkke pÄ mere pÄ kommunekasserne, sÄ andre bÞrn eller andre fÄr mindre stÞtte.

    I Þvrigt finder jeg angrebet pÄ Hardam under lavmÄlet.

  • Der er klart og tydeligt svindel snyd og bedrag i det offentlige .
    Endelig nogen der tĂžr belyse!
    Der er sÄ meget mere der kunne komme op til overfladen hvad vores kommunal ansatte og kommunal politikere svindler og bedrager.

  • Per Faurholt Jensen

    Til
    Hr. M. Bandholm.
    Der kan vÊre meget fornuft i det hr. Bandholm skriver vedr. musikstÞj fra enkelte restauranter, som pÄ forskellig vis vil overgÄ hinanden, bl.a. ved at pÄkalde egen tilstedevÊrelse i forhold til gÊsterne.
    Det skaber selvfÞlgelig en debat pÄ lokalplan, hvem der er for- og imod.
    Det er ogsÄ almindelig kendt, blandt Skawboer, at det gÄr mest ud over dem, der bor i- og nÊrmest Havnegade og Havnen osv.
    Men hr. Bandholms ”rĂžde” trĂ„d, i lokaldebatten brister fuldstĂŠndig, nĂ„r debatten og sagligheden ender op i en debat og mistĂŠnkeliggĂžrelse af en kommunalpolitiker, som helt sikkert kender sin egen habilitet i sagen fra LyngsĂ„.
    Hr. Bandholm fremmer ikke forstÄelsen for sin sag ang. musikstÞjen (hvad det sÄ er?) nÄr hr. Bandholm drager konklusioner og sammenligninger med offentlige skandaler, af en helt anden kaliber og omfang.
    Hr. Bandholm argumenterer for Deres synspunkter, for det, der rĂžrer sig i vores lokalomrĂ„de og hold fast i den ”rĂžde” trĂ„d.
    Men at argumenterer med udokumenterede motiver, er langt under lavmÄlet
    NB: Jeg er personligt, ikke enig med politikerne i de dispensationerne der er givet, i forbindelse med musik i det Äbne rum- og jeg er, ligeledes, langt fra enig med hr. Bandholm i den form for argumentation og personangreb.

    Med venlig hilsen
    Per Faurholt Jensen
    Vejmandssti Skagen

  • AltsĂ„, det sker at jeg lĂžber tĂžr for ord og fantasi.
    Mogens Bandholm hvad er din agenda? Hvad er det du vil? Hvad fÄr dig til at brokke dig over at en politiker i sin fritid bruger tid pÄ at udlej et spejderhus, sÄ spejderne kan fÄ lidt indtÊgt til deres arbejde med unge mennesker og sÄ i LyngsÄ!!! Temmelig langt fra din bolig!
    Fordi man har ret til at brokke sig har man ikke pligt!
    Hvorfor vil du bo her nordenfjords? Hvor vi tilsyneladende ikke kan opfĂžre os ordentligt…. ja jeg forstĂ„r det altsĂ„ ikke… mon der er nogen der gĂžr…

  • Palle Steffensen.

    Det var ikke indlĂŠgget, konkret, jeg kommenterede, men alle hans meninger, dem er jeg ikke enige med ham i!!!!

  • @John Larsen. Hvis fru Hardam var bare en lille smule klog, sĂ„ holdt hun sig vĂŠk fra gĂžremĂ„l der kunne have negativ indflydelse pĂ„ hendes politiske virke.

  • Hr. John Larsen jeg Ăžnsker dig en glĂŠdelig jul og et godt nytĂ„r.
    Selvom du ikke syntes jeg har har noget oveni i sÄ er jeg alligevel kommet igen livet ,og jeg syntes faktisk selv at jeg har gjort det nogenlunde selvom jeg tror vi fejler det samme.

  • Hr. Berg,
    Jeg iler med et “high five” for dit svar til
    Palle Steffensen og ikke mindst Mogens Bandholm.
    Jeg, der hverken er stÞjramt eller arbejdsramt, synes godt om, at vi har en lokal vagthund her i Skagen og ind imellem har vi vist brug for en ÞjenÄbner som M B?
    Utroligt nogen har overskud til at gÄ i dybden med tingenes tilstand, men det er bare godt!!
    Og slap sĂ„ af, det er jo snart Jul? 😉

  • Mon Mogen Bandholm og andre aner hvad de snakker om ??
    Mette Hardam er klog nok til at vĂŠre inhabil i sager, hvor hun KAN have interesser.
    Men sÄdan noget aner Mogens og visse andre ikke en flÞjtende fis om, de elsker bare at brokke sig, kun for at brokke sig.

    Anne Folden og Hr. Berg har lige sÄ lidt oveni hovedet som brokkehovedet Mogens Bandholm

  • Komplet irrelevant kommentar fra Hr. Palle Steffensen. Hold dig nu til artiklens indhold og ikke til personen! Er du enig eller uenig i hvad Mogens Bandholm skriver?

    Det er efterhÄnden trÊttende at lÊse folks ikke sÄ gennemtÊnkte angreb pÄ personen og ikke et ord om indhold. Det gÊlder ikke kun i forhold til M.B. men ogsÄ til andre, der skriver her pÄ siden.

    Jeg er enig med M.B. i at ikke alting foregĂ„r efter “bogen”, hvilket i mange tilfĂŠlde er hovedrystende. Mette Hardams ageren i ovennĂŠvnte sag er et godt eksempel.

  • Manden har jo ret glĂŠdelig jul .

  • Se mig, hĂžr mig…
    Det er sku efterhÄnden alle emner du skal kommentere Mogens.
    Kan vi ikke snart blive fri for din endelĂžse negative brok konstant.

  • Palle Steffensen.

    Med alle dine “gode” indlĂŠg burde du stille op som borgmesterkandidat. Du vil nok fĂ„ et par stemmer – men ikke min.

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Svindel og humbug!' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger