Ålbæk Håndbold Klub støtter “støt brysterne”

Ålbæk Håndbold Klub støtter “støt brysterne”

17. oktober 2010 - kl. 0:06 - af

Ålbæk Håndbold Klub går aktivit ind i Kræftens Bekæmpelses landsindsamling “Støt Brysterne”. Ved klubbens hjemmestævne i Ålbæk Idrætscenter søndag den 24.oktober opkræves der frivillig entré. Folk bestemmer selv om de vil give noget – og hvor meget. Der foruden vil der være andre støtte og købs muligheder gennem stævnet fra kl. 12-18. Koncentrationen omkring arrangementet samler sig dog om 1.hold damernes kamp mod Dall/Ferslev kl. 16.00.

Mange medlemmer i Ålbæk Håndbold Klub har været i tæt berøring med sygdommen, som desværrer rammer flere og flere kvinder i Danmark. Det har derfor været et ønske fra medlemmerne om at bidrage mere aktivt til indsamlingen. Klubben håber mange vil lægge vejen forbi Hallen, se lidt håndbold, give et bidrag og hygge sig lidt.

Yderligere oplysninger på klubbens hjemmeside www.aahk.dk

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER